Jak zainstalować WordPress – poradnik dla początkujących.

WordPress jest najpopularniejszym na świecie konstruktorem stron internetowych. Pozwala na łatwe tworzenie stron internetowych, blogów, sklepów e-commerce i innych.

Jeśli zastanawiałeś się, czym jest WordPress, jak działa i do czego możesz go wykorzystać, to jesteś we właściwym miejscu.

W tym przewodniku dla początkujących wyjaśnimy, co to jest WordPress, jak możesz z niego korzystać i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące WordPressa.

Czym jest WordPress?

WordPress jest konstruktorem stron internetowych i systemem zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie open source, z którego każdy może korzystać, aby wyobrazić sobie dowolny rodzaj strony internetowej.

Zaczęło się jako platforma do blogowania w 2003 roku, ale wkrótce przekształciło się w CMS, a później w pełnowartościową platformę do budowania stron internetowych. Dziś zasila on ponad 38% wszystkich stron internetowych w Internecie.

Aby dowiedzieć się więcej o jego ewolucji, zobacz nasz kompletny przewodnik po historii WordPressa i o tym, jak zmieniał się on w czasie.

Podsumowując, WordPress jest oprogramowaniem, które można wykorzystać do budowania blogów, stron internetowych i sklepów, aby sprzedawać produkty online.

Czym różni się on od WordPress.com?

W tym artykule, kiedy mówimy o WordPressie, mówimy o WordPressie.org.

WordPress.com jest osobną stroną internetową, która oferuje usługi hostingowe dla stron internetowych i blogów. Została ona uruchomiona przez współzałożyciela WordPressa, Matta Mullenwega.

Większość początkujących często mylą dwa z powodu ich podobnych nazwisk.

WordPress.org jest oprogramowaniem open-source używanym przez miliony stron internetowych (w tym WPBeginner). Z drugiej strony, WordPress.com jest stroną internetową i platformą hostingową bloga.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku na temat różnicy pomiędzy WordPress.org a WordPress.com.

Czego potrzebujesz do korzystania z WordPress’a?

Potrzebujesz konta hostingowego i nazwy domeny, aby zacząć korzystać z WordPressa.

Wszystkie strony internetowe potrzebują hostingu. Jest to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie pliki na stronie internetowej, tak aby inni w Internecie mogli uzyskać dostęp do Twojej strony.

Nazwa domeny to adres Twojej strony internetowej w Internecie (przykład, wpbeginner.com).

Jeśli Twoja strona była domem to hosting będzie budynkiem, w którym mieszkasz i nazwa domeny będzie Twój adres ulicy. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym przewodniku dla początkujących na temat różnicy między webhostingiem a nazwą domeny.

Aby uzyskać konto hostingowe, musisz zarejestrować się u dostawcy usług hostingowych WordPress. Są to firmy zewnętrzne, które sprzedają rozwiązania hostingowe.

Polecamy korzystanie z usług Bluehost. Są one jedną z największych firm hostingowych na świecie i oficjalnie zalecane WordPress dostawcy usług hostingowych.

Jakie strony internetowe można tworzyć za pomocą WordPressa?

Za pomocą WordPressa można stworzyć dowolną stronę internetową, którą można sobie wyobrazić.

Użytkownicy z całego świata używają WordPressa do zarabiania pieniędzy w sieci. Jest on na tyle elastyczny, że umożliwia prowadzenie operacji e-commerce i na tyle prosty, że można szybko tworzyć małe strony internetowe.

Poniżej znajdują się tylko niektóre rodzaje stron internetowych, które można zrobić za pomocą WordPress’a:

  • Blog
  • Stwórz stronę internetową dla małych firm
  • Tworzenie sklepu internetowego
  • Zbuduj wspólnotę członkowską
  • Sprzedaż kursów online
  • i wiele innych

Jak działa WordPress?

Po zainstalowaniu WordPressa zobaczysz w lewej kolumnie łatwą w użyciu tablicę rozdzielczą z linkami do różnych obszarów. Stąd możesz tworzyć strony dla swojej witryny lub pisać posty na blogu.

Możesz również wybrać szablon projektu strony internetowej (Temat) dla swojej strony. Istnieją tysiące darmowych tematów WordPressa, z których możesz wybierać. Możesz również wybrać motyw Premium WordPressa, który jest wyposażony w bardziej zaawansowane funkcje.

Wszystkie te motywy WordPressa pozwalają na skonfigurowanie Twojej strony internetowej za pomocą prostego interfejsu dostosowującego motywy. Z tego miejsca możesz edytować i dostosowywać projekt swojej strony.

Ale prawdziwa moc WordPressa pochodzi z wtyczek.

WordPress wtyczki są jak aplikacje dla Twojej strony internetowej. Podobne do aplikacji, które można zainstalować w telefonie, WordPress wtyczki pozwalają na dodanie nowych funkcji na swojej stronie internetowej.

Na przykład, można dodać formularz kontaktowy na swojej stronie internetowej, lub wyświetlić wyskakujące okienko, aby ogłosić sprzedaż.

Możesz przekształcić swoją witrynę w sklep internetowy, korzystając z takich wtyczek jak WooCommerce, lub skorzystać z wtyczki członkowskiej, aby stworzyć stronę opartą na subskrypcji.

W samym katalogu pluginów WordPressa znajduje się ponad 56000 darmowych pluginów WordPressa. Istnieją również wtyczki premium WordPressa, które oferują pełne wsparcie i gwarantowane aktualizacje.

Możesz zobaczyć jedne z najlepszych wtyczek WordPressa ręcznie wybranych przez nasz zespół ekspertów, aby pomóc Ci rozwijać swoją stronę WordPressa.

Uwaga: Jeśli chcesz zobaczyć, jak WordPress działa za kulisami z technicznego punktu widzenia, to proszę sprawdzić naszą infografikę na temat tego, jak działa WordPress.

Kto inny korzysta z WordPress’a?

WordPress nie jest tylko dla początkujących. Jest on używany przez wiele z 500 firm, uniwersytetów, organizacji non-profit, rządów na całym świecie i nie tylko.

Poniżej znajdują się niektóre z najlepszych marek i organizacji, które korzystają z WordPressa.

Dlaczego warto używać WordPressa do tworzenia stron internetowych?

Teraz, jeśli myślisz o założeniu bloga lub strony internetowej dla małej firmy, to może zastanawiasz się, dlaczego powinieneś używać WordPressa jako platformy internetowej?

Na rynku istnieją dziesiątki budowniczych stron internetowych i potencjalnych alternatyw dla WordPressa, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej strony internetowej. Wierzymy jednak, że WordPress jest najlepszą platformą dla początkujących i małych firm.

To dlatego ponad 38% wszystkich stron internetowych korzysta z WordPressa.

Ale tutaj są tylko niektóre z powodów, aby wybrać WordPress dla swojej strony internetowej.

WordPress daje Ci wolność

WordPress jest wolnym (jak w wolności) i otwartym oprogramowaniem. Każdy może go używać do tworzenia i uruchamiania stron internetowych. Nie należy ona do żadnej firmy i jest chroniona przez WordPress Foundation, organizację non-profit.

Oznacza to, że masz pełną swobodę korzystania z niej w dowolny sposób, jaki uznasz za stosowny. Będziesz miał pełną kontrolę i pełne prawo własności do swojej strony internetowej i całej jej zawartości.

WordPress jest łatwy

Jednym z powodów, które sprawiają, że WordPress jest konstruktorem stron internetowych nr 1 jest to, że jest on niezwykle łatwy w użyciu.

Istnieje niewielka krzywa uczenia się po zapoznaniu się z oprogramowaniem, ale większość początkujących przechodzi przez nie szybko i łatwo zarządzać własnymi stronami internetowymi.

Pro Tip: Zobacz nasz przewodnik jak uczyć się WordPressa za darmo w ciągu tygodnia.

Dostępna jest również tona bezpłatnej pomocy i wsparcia WordPressa. Możesz zadawać pytania na dowolnej stronie internetowej społeczności tech i znajdziesz odpowiedzi od innych użytkowników, którzy zaczęli tak jak ty.

Możesz również dołączyć do naszej grupy WPBeginner Facebook, aby zadać wszystkie pytania związane z WordPressem i uzyskać bezpłatną pomoc od naszych ekspertów i innych użytkowników WPBeginner.

WordPress jest super elastyczny

WordPress umożliwia korzystanie z motywów i wtyczek innych firm. Oznacza to, że możesz wybierać spośród tysięcy profesjonalnie zaprojektowanych szablonów dla swojej strony internetowej.

Używając wtyczek, możesz dodać dowolną funkcję do swojej strony internetowej WordPressa. Większość z nich jest dostępna za darmo, ale można również zakupić wtyczki premium, aby uzyskać priorytetową pomoc techniczną od programistów.

Istnieją wtyczki dla konstruktorów stron WordPressa typu “przeciągnij i upuść”, które pozwalają na całkowite dostosowanie projektu i tworzenie własnych szablonów bez konieczności pisania jakiegokolwiek kodu.

WordPress jest wielojęzyczny.

WordPress jest w pełni przetłumaczony na ponad 65 języków. Możesz łatwo wybrać język swojej strony internetowej podczas instalacji lub zmienić go ze strony ustawień.

Możesz zachować obszar administracyjny WordPressa w jednym języku i stworzyć stronę internetową w innym języku. Możesz również użyć wielojęzycznej wtyczki WordPressa, aby stworzyć stronę internetową w wielu językach.

Tematy i wtyczki WordPressa mogą być również tłumaczone, a wiele z najlepszych wtyczek WordPressa jest już przetłumaczonych na wiele języków.

WordPress jest efektywny kosztowo

Z własnych budowniczych stron internetowych i platform hostowanych, trzeba płacić miesięczną opłatę za stały zestaw funkcji.

Z WordPress, płacisz miesięczną opłatę za hosting i dodać dowolną funkcję na swojej stronie internetowej za pomocą wtyczek. Większość z nich jest bezpłatna lub mają darmowe alternatywy, co daje swobodę w kontroli kosztów swojej stronie internetowej WordPress.

Kiedy Twoja strona zaczyna rosnąć i zarabiać pieniądze, to można wydać na modernizację usługi hostingowej lub zakup premii WordPress tematy i wtyczki.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *