WordPress permalinks – co to jest i jak je ustawić.

TL;DR: Permalinki w WordPressie = “stałe linki”. Są to stałe adresy URL wpisów na blogu i stron na swojej stronie WordPress. Na przykład, permalink tego bardzo blogu postu, że czytasz teraz jest: https://themeisle.com/blog/permalinks-in-wordpress/
Permalinki są również jednym z kluczowych parametrów każdego bloga WordPress, i coś, co należy ustawić od razu po uruchomieniu nowej lśniącej strony internetowej.

Oto dlaczego:

Dlaczego Permalinki w WordPressie są ważne
Zasadniczo, to przez permalinki świat identyfikuje poszczególne fragmenty treści na swoim blogu WordPress… tak wielkie, jak to może brzmieć.

Na przykład:

Jeśli inny bloger chce połączyć się z Twoją treścią, wskazuje na jeden z Twoich permalinków.
Jeśli chcesz podzielić się swoją treścią w mediach społecznościowych, dzielisz się permalinkiem.
Jeśli Google chce zaindeksować fragment Twojej treści, wskazuje na niego permalink.
Jeśli chcesz pokazać swoją treść znajomemu, na przykład wspominając o niej w wiadomości e-mail, podaj mu permalink.
Być może brakuje mi kilku ważnych zastosowań, ale ty dostajesz sedno.
Problem z permalinkami w WordPressie
Głównym problemem z permalinkami w WordPressie jest to, że domyślne ustawienie permalinków, w którym WordPress jest preinstalowany, nie jest w ogóle zoptymalizowane.

Jeśli przejdziesz do swojego wp-adminka / Settings / Permalinki zaraz po zainstalowaniu WordPressa, zobaczysz to:

domyślne permalinki w WordPressie
Domyślną strukturą permalinka jest więc:

http://www.YOURSITE.com/?p=123
gdzie “123” jest identyfikatorem danego postu lub strony w bazie danych.
Dlaczego to jest takie złe?

Głównym powodem jest to, że taka struktura nie daje możliwości optymalizacji permalinka ani dla ludzi, ani dla Google (nie jest dobra dla Twojego SEO).

Oto dlaczego:

Dlaczego Jamon Iberico jest największą szynką na świecie. Jeśli twój permalink jest:

http://www.YOURSITE.com/why-jamon-iberico-is-the-greatest-ham – wtedy w zasadzie dajesz wszystkim podpowiedź, o co chodzi z tym kawałkiem zawartości. Dotyczy to zarówno Google’a jak i ludzi. Każdy człowiek, algorytm i bot może rozszyfrować te informacje.
http://www.YOURSITE.com/?p=27 – wtedy nikt nic nie wie. Tak proste jak to.
Jak ustawić permalinki w WordPressie
Okay, na szczęście, to bardzo proste. Ale zadanie jest podwójne:

Musisz ustawić strukturę permalinka zaraz po uruchomieniu nowej strony WordPressa.
Powinieneś ustawić permalinki dla każdego fragmentu zawartości indywidualnie.
W tym scenariuszu, #1 da Twojej stronie odpowiednią strukturę do pracy w przyszłości. A dzięki #2 możesz dostosować poszczególne permalinki do wszystkich Twoich postów i stron.

Wyjaśnijmy szybko oba te elementy:

  1. Jak ustawić strukturę permalinków w WordPressie
    1.1 Tworzenie prostej struktury permalinka
    Aby ustawić strukturę permalinka, przejdź do wp-adminu / Settings / Permalinks. Gdy już tam będziesz, wybierz tę opcję:

lepsze permalinki w WordPressie
Żeby mieć pewność, że jesteśmy na tej samej stronie, to ta z napisem “Post name”.
A teraz, dlaczego ta?

Całkiem prosto, trzyma najmniej zbędnego bałaganu… Nie ma tu żadnych pozornie przypadkowych liczb, żadnych dat, żadnych arbitralnych słów (jak “archiwum”). Jest tylko nazwa postu, który można kontrolować w 100% (więcej na ten temat w następnym punkcie).

Uwaga. Dlaczego nie chcesz mieć dat w swoich permalinkach? Głównym powodem jest to, że daty zniechęcają odwiedzających do czytania twoich starszych treści. Każda data starsza niż w zeszłym tygodniu wygląda na nieaktualną informację, mimo że może być nadal bardzo aktualna, a nawet może być wiecznie zielona.

Po wybraniu tej nowej struktury permalinka (“Post name”), wystarczy kliknąć “Save Changes” na dole strony ustawień:

zapisz-zmiany
1.2 Dodawanie własnych permalinków
Innym świetnym sposobem na ustawienie permalinków jest użycie niestandardowej struktury. Są to linki permalinkowe zakończone rozszerzeniem .html lub .php.

Użytkownik migruje swoją stronę z rozszerzeniem .html w adresie URL postu i chce, aby wszystko było prawie takie samo. Aby treść była łatwiejsza do wczytania dla botów Google, tzn. aby była przyjazna dla SEO.

Cokolwiek by to nie było, oto jak to zrobić:

Będziemy postępować według tych samych kroków, o których mowa powyżej, z wyjątkiem tego, że tym razem użyjemy niestandardowej struktury.

niestandardowy permalink
Zazwyczaj niestandardowa struktura będzie miała następujący kod:

/%nazwa pocztowa%/

Jeśli go nie widzisz, wpisz powyższy kod w polu struktury niestandardowej i naciśnij przycisk Zapisz.

Następnie zainstaluj wtyczkę WordPressa zatytułowaną Add Any Extensions to Pages.

Gdy to zrobisz, będziesz mógł otworzyć go poprzez Ustawienia → Dodaj dowolne rozszerzenie do stron. Wprowadź rozszerzenie .html lub inne rozszerzenie, które chcesz dodać i kliknij na Aktualizuj ustawienia.

Dodaj rozszerzenie

Ostatni krok to powrót do Ustawienia → Permalinki i kliknięcie na przycisk Zapisz zmiany bez faktycznej zmiany któregokolwiek z ustawień. Spowoduje to zresetowanie permalinków – jest to krok niezbędny do tego, aby nowe rozszerzenia działały.

  1. Jak ustawić poszczególne permalinki dla postów/stron
    Kiedy już będziesz miał ogólny zestaw struktury permalinka, możesz przystąpić do poprawiania poszczególnych postów i stron.

Można to zrobić poprzez ekran edycji każdego pojedynczego postu lub strony. Kiedy edytujesz treść, zobaczysz ten mały obszar bezpośrednio pod polem tytułowym:

edycja permalinków
Możesz kliknąć na przycisk “Edytuj” i dostosować ten permalink. Pojawi się okienko, w którym możesz umieścić wszystko, co chcesz:

permalinki edit2
Standardem jest jednak albo użycie całego tytułu danego stanowiska, albo jego uproszczonej wersji. Na przykład, tytuł tego postu brzmi: “Czym są Permalinki w WordPressie? How to Set Them and Why”, ale część permalinkowa jest po prostu permalinkami w WordPressie, tak jak widać powyżej.

Uwaga. Staraj się nie aktualizować struktury permalinka po opublikowaniu swojego postu lub strony. Jedną z głównych idei stojących za permalinkami jest to, że są one trwałe, stąd ich nazwa. Późniejsza zmiana tych linków utrudnia odnalezienie Twojej treści zarówno ludziom, jak i wyszukiwarkom.

W WordPressie to w zasadzie wszystko, co kryje się za permalinkami. Dobrą rzeczą jest to, że punkt #1 trzeba zrobić tylko raz po pierwszym uruchomieniu strony. I stamtąd WordPress jest dość dobry w proponowaniu zoptymalizowanych permalinków dla Twoich postów i stron na własną rękę, więc #2 staje się też łatwy. Pracując nad nową treścią, wystarczy spojrzeć, czy wersja WordPressa z permalinkiem ma sens, a następnie nieco ją poprawić w przypadku jakichkolwiek problemów.

Ustawienie właściwej struktury permalinka jest jedną z 10 rzeczy, które powinieneś zrobić po uruchomieniu dowolnej strony WordPressa. O pozostałych 9 rozmawialiśmy w jednym z naszych poprzednich postów. Sprawdź to tutaj.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *